כניסה להורים 

חורף

מושגים

 מושגים
 

שלולית חורף
 
שלולית החורף היא תופעה שנתית נפוצה בישראל.
 
שלוליות נוצרות עם רדת הגשמים בכל מקום שבו מצויות בקרקע שקערוריות, טבעיות או מעשה ידי אדם. להיווצרותן יש כמה גורמים:
 
בארץ יורדות בעונת החורף כמויות גדולות של משקעים בפרק זמן קצר יחסית, ובמקומות רבים אין הקרקע מסוגלת עוד לקלוט את כמות המים הרבה ולפיכך ניקוות שלוליות במקומות הנמוכים. לאורך שפלת החוף בארץ מצויים ריכוזים של קרקע כבדה הקרויה נזאז. קרקע זו מונעת את חילחול מי הגשמים ותורמת אף היא להיקוות המים על פניה.
 
כשפוסקים הגשמים והקיץ מגיע, מתייבשות השלוליות בהדרגה, בשל התאדות מימיהן וחילחולם.
 
שלוליות החורף עשירות ביצורים רבים, שרובם בעלי כושר סבילות גבוה לשינויים בטמפרטורת המים, בכמות החמצן המומסת בהם ובחומציותם. כל אלה נתונים לתנודות רבות וקיצוניות במימיה הרדודים של השלולית. בשלוליות החורף מתקיימים סרטנים ירודים, כגון דפניות, סרטני תריס וסרטני בוץ. כמו כן נפוצים במי השלולית זחלי יתושים, שפיריות ובריומנים, וכן זחלים ובוגרים של חיפושיות מים שונות. שלולית החורף היא גם בית גידול לראשנים של דו חיים כמו הצפרדעים, הקרפדות והטריטונים.
 
שתי תכונות אופייניות לרוב מיני בעלי החיים השוכנים בשלוליות חורף:
 
א. יכולת להשלים במשך תקופה קצרה את מחזור חייהם הקשור במים. בהתייבש השלולית, הם מסוגלים לעבור את העונה היבשה מבלי שיפגעו, אם בצורת כיסתות כאמבות או ביצים בנות קיימא כסרטנים ירודים ואם בדמות בוגרים העוזבים את השלולית וחיים ביבשה כחרקים וכדו חיים.
 
ב. יכולת להשיג מזון בשלולית עצמה. רבים מהם ניזונים מחומרים אורגניים שבמים, ואחרים בולעים חיידקים וחד תאיים. החרקים והדו חיים ניזונים מן הסרטנים הירודים ומן החומר הצמחי הרקב במים.
 
בכל אופן הימים היפים בחורף נועדו בעצם לכך. זה הזמן לקחת את ילדי הגן ולטייל בחוץ ולחפש שלוליות. כמובן שכדאי להודיע להורים מראש כדי שישלחו את הילדים עם מגפים. אז רק שיהיה לכם יום שלוליות כיף.
 
לינקים, פעילויות ותכנים בנושא מים:
 
אתר זה הינו חלק מפורטל גני הילדים  אתר הגננת - חיפוש גן ילדים, פעוטון וצהרון בסביבת מגוריך. כל המידע על גני ילדים, להורים ולגננות .      הוסף למועדפים ושתפ/י את חבריך ב-